Nie zawsze od razu na terapię. Jakie wsparcie psychologiczne wybrać?
Jak wybrać psychologa? Wskazówki i porady
Decyzja o zapisaniu się na sesję z psychologiem to duży krok w kierunku lepszego zdrowia psychicznego. To już jest ogromny krok! To normalne, że możesz potrzebować wsparcia. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak wybrać odpowiedniego specjalistę, w zależności od Twoich potrzeb. Najczęściej zadawane pytania znajdziesz także w tym miejscu.
W dobie różnorodnych form pomocy i rozgłosu jakiego w ostatnich latach nabrała psychologia i psychoterapia, łatwo się zgubić w wyborze odpowiedniej formy wsparcia. Mimo, że z wielu stron słyszymy zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje na temat psychoterapii, warto najpierw upewnić się, czy to jest właściwa ścieżka. Czasami zmiana perspektywy i kilka narzędzi psychologicznych mogą zdziałać naprawdę wiele.
Czy potrzebujesz terapii, czy wsparcia psychologicznego?
W szybkiej codzienności towarzyszy nam wiele stresu, więc zakładamy, że to, co jest skuteczne (a metody oparte na dowodach naukowych takie są) od razu postawi nas na nogi. Tylko to trochę tak, jakbyśmy chcieli brać od razu kombo paracetamolu z ibuprofenem na lekki katar. Przy czym lekki katar dalej jest uciążliwą dolegliwością – bez dwóch zdań! – jednocześnie to, co byłoby adekwatną formą pomocy, to raczej obserwacja zmiany w objawach, konsultacja z internistą i zadbanie o dobry wypoczynek oraz ciepłe nawodnienie. Dopiero gdy stwierdzimy, że temperatura powyżej 37,5°C jest niepokojąca, podejmujemy dalsze kroki. Ze wsparciem psychologicznym jest bardzo podobnie! (Żeby dowiedzieć się co właściwie oznacza wsparcie psychologiczne, odwiedź nasz artykuł tutaj.)
Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?
Na samym początku warto wybrać się do psychologa (który może pełnić różne role w zależności od potrzeb – o tym dalej). Taka osoba już posiada wiedzę i kwalifikacje, by móc razem z Tobą rozwiązać różne problemy. Możesz liczyć na krótszą konsultację wstępną, by dalej podczas kilku do kilkunastu spotkań rozwiązać to, z czym się zmagasz. Możesz próbować swoich sił w kolejkach na NFZ, sprawdzając dostępności. Możesz także doraźnie skonsultować się z telefonem wsparcia psychologicznego. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Spójrzmy na to, jakie w ogóle mamy opcje.
Jakie są rodzaje psychologów i kiedy skorzystać z ich pomocy?
Psycholodzy – pomoc w różnych kryzysach emocjonalnych
Psycholodzy oferują pomoc w chwilach, kiedy ktoś doświadcza silnych emocji związanych z nagłym kryzysem osobistym. Pracują jak nasza Agnieszka :) Zobacz opis Agnieszki i umów się na wizytę. Ich rolą jest dostarczenie wsparcia emocjonalnego, pomaganie w przetwarzaniu trudnych uczuć i pomaganie w znalezieniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie. Jeśli przeżywasz trudny rozwód i czujesz się przytłoczony emocjonalnie, psycholog może pomóc Ci poradzić sobie z poczuciem straty, gniewem i smutkiem oraz wesprzeć Cię w przejściu przez ten trudny proces. A jeśli np. straciłeś pracę i czujesz się bezradny oraz zagubiony, możesz przepracować ze specjalistą uczucia lęku i niepewności oraz znaleźć zdrowe mechanizmy radzenia sobie z tą sytuacją by móc wrócić do optymalnego funkcjonowania.
Psycholog interwencji kryzysowej
Psycholodzy interwencji kryzysowej zajmują się udzielaniem pomocy w sytuacjach nagłych. Pracują także jak Agnieszka, :) która pracuje jako psycholog w Warszawie. Zobacz opis Agnieszki i umów się na wizytę. Ich zadaniem jest wsparcie osób, które doświadczyły traumy i pomoc w minimalizowaniu skutków tego traumatycznego przeżycia. Często są to krótkoterminowe interwencje, ale bardzo istotne, by zapobiec długotrwałym problemom psychicznym. Po doznaniu traumy, jak wypadek samochodowy lub przemoc domowa, psycholog interwencji kryzysowej pomoże Ci zminimalizować skutki stresu pourazowego i pomoże w adaptacji emocjonalnej do nowych okoliczności. Jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą katastrofy naturalnej (np. powódź, trzęsienie ziemi), wsparcie psychologiczne ma za zadanie uporać się z lękami, poczuciem zagrożenia i chaosu, oraz wesprze w odbudowie poczucia bezpieczeństwa.
Psycholog - terapeuta uzależnień
Psycholodzy pracujący w zakresie uzależnień wspierają w procesie leczenia i rekonwalescencji, a także pomagają w rozwiązywaniu problemów związanych z relacjami interpersonalnymi oraz zrozumieniem mechanizmów uzależnienia. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu i zauważasz, że Twoje życie prywatne i zawodowe cierpią przez ten problem, psycholog pomoże Ci zrozumieć mechanizmy uzależnienia oraz wspomoże Cię w dążeniu do trzeźwości. A jeśli czujesz, że spędzasz nadmierną ilość czasu grając w gry komputerowe, co negatywnie wpływa na Twoje relacje i życie zawodowe, specjalista pokaże Ci jak znaleźć balans i wypracować zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami. Mapę leczenia uzależnień znajdziesz tu.
Psycholog wspierający osoby w kryzysie samobójczym
Psycholodzy pracujący z osobami po próbach samobójczych oferują pomoc w odbudowie zdrowia psychicznego, pomagają w zrozumieniu przyczyn myśli lub prób samobójczych i wspierają osoby w radzeniu sobie z emocjami, które mogły doprowadzić do takiej sytuacji. Zobacz kompetencje Agnieszki i Iwony, umów się do nas na wizytę. Jeśli masz myśli rezygnacyjne lub podjąłeś próbę samobójczą, to ważne, by zrozumieć przyczyny swoich emocji i podejmowanych działań. Psycholog wesprze Cię w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z kryzysem. Najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz wsparcie – nie jesteś sam/a/o!
Psycholog w pracy z osobami starszymi
Psycholodzy zajmujący się pracą z osobami starszymi oferują pomoc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z wiekiem, takimi jak samotność, żałoba, lęki związane z chorobą czy problemy adaptacyjne. Pomagają także w kwestiach związanych z adaptacją do życia po przejściu na emeryturę. Jeśli ktoś doświadcza lęków związanych z nadchodzącą emeryturą lub problemami zdrowotnymi, psycholog pomoże zaakceptować zmiany i wesprze w adaptacji do nowych warunków życiowych. Często także pracuje się z uczuciami samotności np. po śmierci partnera - wtedy psycholog pomaga poradzić sobie z żałobą oraz będzie wsparciem w przechodzeniu przez ten trudny okres.
Psycholog sądowy
Psychologowie sądowi zajmują się analizą psychologiczną osób zaangażowanych w sprawy sądowe. Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa i musisz stawić czoła zeznaniom w sądzie, psycholog sądowy pomoże Ci przejść przez proces oceny emocjonalnej i psychologicznej, a także przeanalizuje Twoje emocje oraz zachowania w kontekście sprawy.
Psycholog w obszarze zdrowia publicznego
Psycholodzy w zdrowiu publicznym zajmują się szeroko pojętą promocją zdrowia psychicznego w społeczeństwie. Angażują się w tworzenie programów profilaktycznych, edukacyjnych oraz w interwencje na poziomie społecznym. Jeśli pracujesz w organizacji zajmującej się pomocą społeczną i chcesz wdrożyć interwencje w zakresie zdrowia psychicznego wśród grupy osób narażonych na stres (np. osoby bezdomne, po traumach), psycholog zajmuje się współorganizowaniem takich działań.
Psycholog organizacyjny i HR
Psychologowie pracujący w obszarze HR (zasobów ludzkich) i organizacji pomagają firmom w rozwiązywaniu problemów związanych z ludzkimi zasobami. Wspierają w procesach rekrutacyjnych, ocenie kompetencji, a także pomagają w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych i poprawie atmosfery w pracy. Jeśli jesteś menedżerem i chcesz poprawić atmosferę pracy w Twoim zespole, psycholog organizacyjny pomoże Ci zrozumieć dynamikę grupy, zaprojektować programy poprawiające komunikację i rozwiązywanie konfliktów.
Psycholog w miejscu pracy lub na uczelni
Psychologowie w pracach lub na uczelniach zajmują się pomocą w radzeniu sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym lub szkolnym, kryzysami osobistymi wpływającymi na naukę i pracę czy trudnymi relacjami między pracownikami w firmach. Jeśli jako student czujesz presję związaną z nauką, egzaminami lub adaptacją do życia studenckiego, psycholog pomoże Ci w zarządzaniu stresem oraz nauczy Cię skutecznych metod. Natomiast jeśli czujesz się wypalony zawodowo lub masz trudności w pracy z powodu stresu, psycholog wesprze Cię w rozwiązywaniu problemów związanych z emocjami, a także doradzi, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Jeśli w Twojej pracy czy na uczelni nie ma takiego specjalisty, pomoc znajdziesz także w naszym ośrodku.
Psycholog wspierający rodziny w sytuacjach kryzysowych
Psycholodzy w kryzysie wspierają również całe rodziny – np. w sytuacji rozwodu, problemów wychowawczych, utraty pracy przez jednego z członków rodziny, czy choroby w rodzinie. Tego typu wsparcie może obejmować zarówno terapię rodzin, jak i indywidualne sesje dla członków rodziny. W obszarze indywidualnych konsultacji, psychologowie pracują jak Iwona. Zobacz jej opis i umów się na wizytę. Jeśli Twój związek przechodzi kryzys (np. rozwód, zdrada), możesz ze specjalistą przepracować emocje związane z rozstaniem oraz wskaże sposoby na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych.
Psycholog szkolny
Psychologowie szkolni pracują w szkołach, gdzie wspierają uczniów, nauczycieli i rodziców w kwestiach związanych z rozwojem dziecka, emocjami, zachowaniami, a także z trudnościami w nauce czy adaptacji szkolnej. Psychologowie szkolni pełnią także rolę doradców zawodowych, pomagając uczniom w planowaniu ich przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Jeśli dziecko ma trudności z adaptacją do szkoły lub przeżywa lęki przed wystąpieniami publicznymi, psycholog szkolny pomoże mu w radzeniu sobie z tymi emocjami i poprawie pewności siebie.
Psycholog w pracy z dziećmi i młodzieżą
Psychologowie dziecięcy i młodzieżowi pomagają dzieciom i młodzieży, które doświadczają trudności emocjonalnych, takich jak lęki, depresja, problemy z zachowaniem czy trudności w adaptacji do środowiska szkolnego. Często współpracują z rodzicami i nauczycielami, by zapewnić kompleksowe wsparcie. Jeśli np. nastolatek mierzy się z depresją i spędza coraz mniej czasu z rodziną, psycholog pracuje z małoletnim w zrozumieniu przyczyn smutku oraz wesprze w procesie leczenia i poprawy samopoczucia.
Psycholog a psychoterapeuta: Kiedy wybrać psychologa, a kiedy psychoterapeutę?
Psycholog to specjalista, który ukończył studia z zakresu psychologii i oferuje wsparcie w diagnozowaniu problemów emocjonalnych, poradnictwie oraz pomocy w rozwiązywaniu trudności życiowych. Psycholog może przeprowadzać testy psychologiczne, oferować porady dotyczące rozwoju osobistego i radzenia sobie ze stresem, czy wychodzenia z sytuacji kryzysowej. Nie prowadzi psychoterapii. Umów się na wizytę z psychologiem i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Natomiast psychoterapeuta to osoba, która po ukończeniu specjalistycznych szkoleń z zakresu psychoterapii posiada uprawnienia do prowadzenia długoterminowej terapii psychologicznej, pomagając w leczeniu zaburzeń emocjonalnych, uzależnień, depresji czy lęków. Dowiedz się więcej o tym, czym zajmuje się psychoterapeuta w naszym artykule o psychoterapii tutaj oraz tutaj. Jeśli potrzebujesz wsparcia w codziennych problemach emocjonalnych, psycholog może być dobrym wyborem, ale jeśli borykasz się z poważniejszymi zaburzeniami, wymagającymi głębokiej zmiany w myśleniu i emocjach, warto udać się do psychoterapeuty. Sprawdź naszą ofertę psychoterapii, jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w leczeniu lęków lub depresji. Twój wybór specjalisty będzie zależał właśnie od tego.